Nierzadko zdarza się, iż w ciągach komunikacyjnych pojawiają się wrastające z zewnątrz korzenie. O ile korzenie mniejszych roślin zwykle nie są w stanie dostać się do wnętrza rur kanalizacyjnych, o tyle silniejsze korzenie mogą rurę uszkodzić i wrosnąć do środka. Przez uszkodzenia rur wnikają do wnętrza również mniejsze korzenie. Wszystkie one poważnie zaburzają przepływ ścieków, a w skrajnych, choć wcale niezbyt rzadkich przypadkach, mogą prowadzić do całkowitego zamknięcia światła rury.
Wycinanie korzeni chroni instalację przed dalszymi uszkodzeniami, które mogłyby być spowodowane bądź przez zaczopowanie rury, bądź przez dalszy rozrost korzenia, co mogłoby doprowadzić do powstania pęknięcia w rurach. Dlatego też do wycinania korzeni z rur kanalizacyjnych stosuje się jedynie specjalistyczny sprzęt, a operacja może być wykonywana jedynie przez fachowców z odpowiednim doświadczeniem.
Do wycinania korzeni wykorzystuje się dysze łańcuchowe. Mają one postać obrotowej głowicy, która mocowana jest na płozach prowadzących. Dodatkowo do głowicy mocowane są łańcuchy tnące. W celu uzyskania maksymalnego efektu długość łańcuchów jest dobierana do średnicy czyszczonego kanału.
Funkcję noża do wycinania korzeni pełni strumień wody pod ciśnieniem. Wydostaje się on ze specjalnej dyszy tnącej, która zapewnia bardzo precyzyjne cięcie. Cała operacja musi zostać wykonana precyzyjnie i wymaga odpowiedniego przygotowania sprzętu. Właściwe nastawy urządzeń gwarantują pełną skuteczność usuwania korzeni. Dzięki precyzyjnemu cięciu instalacja ściekowa zyskuje znów pełną skuteczność.
Jeśli nie wiesz, czy przyczyną problemów są korzenie, możesz zamówić usługę inspekcji wizyjnej kamerą specjalistyczną, aby dowiedzieć się, czym spowodowane jest zmniejszenie przepływu.