Aby piony deszczowe i kanalizacyjne skutecznie odprowadzały ścieki, muszą być odpowiednio wyczyszczone. Przez gromadzenie się nieczystości, zarastanie ścian rur oraz zmiany w przepływie wywołane tymi czynnikami, piony przestają w sposób optymalny zbierać ścieki. Pojawia się konieczność czyszczenia pionów.
Proces ten jest dwuetapowy. Pierwszym etapem zawsze jest usunięcie zatoru: w przypadku pionów deszczowych często są to czopy z liści i odpadów z ulicy, natomiast w przypadku pionów kanalizacyjnych mogą to być zatory różnego pochodzenia. Usunięcie zatoru wymaga użycia metod mechanicznych, które, najogólniej mówiąc, naruszają strukturę czopu, powodują jego osłabienie i w konsekwencji usunięcie. Pozbycie się zatoru jednak nie jest wystarczającym zabiegiem, aby zagwarantować pełną sprawność pionów deszczowych czy kanalizacyjnych.
Aby piony mogły efektywnie działać, należy oczyszczać ich ściany. Jest to procedura zalecana po usunięciu zatoru jednak nie zawsze możliwa (mieszkania w blokach/kamienicach, biura). Oczyszczanie ścian przeprowadza się metodami ciśnieniowymi, a więc ściany oczyszczane są silnym strumieniem wody skierowanym w odpowiednie miejsce. W praktyce jest to dość skomplikowane, ponieważ parametry strumienia wody muszą zostać dobrane do rodzaju oraz ilości zanieczyszczeń.
Czyszczenie pionów wykonywane jest zwykle w sytuacjach awaryjnych, a więc wtedy, kiedy dochodzi do wytworzenia pełnego lub częściowego zatoru, przez co drastycznie spada skuteczność odprowadzania ścieków, a czasem całkowite zablokowanie rury kanalizacyjnej. Po czyszczeniu pion zyskuje pełną skuteczność bez naruszenia struktury ścian. Dlatego też bardzo ważnym elementem jest profilaktyka, która w skuteczny sposób minimalizuje ryzyko powstania zatoru. Dzięki temu instalacja zachowuje pełną drożność.
Tagi: czyszczenie kanalizacji Łódź, udrażnianie kanalizacji Łódź, przepychanie kanalizacji Łódź,