Przyczyny powstawania uszkodzeń w instalacjach kanalizacyjnych mogą być różne. Niektóre są przypadkowe, powstają na przykład podczas rozrastania się korzeni drzew. Przyczyną uszkodzeń może być również wadliwa konstrukcja, złe wykonanie lub uszkodzenia mechaniczne jak np.: zgniecenie. Do wykonania systemów kanalizacyjnych starszych budowli wykorzystywano rury z mniej trwałych materiałów takich jak np.: żeliwo. W takich przypadkach za uszkodzenie instalacji winić można tylko czas i korozję.
Pierwszym etapem, który należy wykonać przed naprawą uszkodzonego odcinka jest jego dokładne zlokalizowanie. Do tego celu najczęściej używa się kamery specjalistycznej. Prace związane ze zlokalizowaniem i naprawą uszkodzonego odcinka, który nie nadaje się do dalszej eksploatacji powinna wykonywać profesjonalna firma posiadająca odpowiedni do tego celu sprzęt. Są to prace wymagające precyzyjnego działania.
Po oszacowaniu zakresu uszkodzeń, kolejnym etapem jest odkopanie rury kanalizacyjnej. W związku z tym, że piony deszczowe zewnętrzne jak i wpusty podwórzowe znajdują się na terenie łątwo dostępnym, prace związane z wymiana uszkodzonych rur trwają zazwyczaj nie więcej niż 1 dzień. Na czas prowadzonych prace związanych z naprawą systemu kanalizacyjnego system zostaje zablokowany dla lokatorów budynku.
Naprawa uszkodzenia w zdecydowanej większości przypadków polega na wymianie wadliwego odcinka rury.
Po zakończeniu prac teren, na którym prace wykonywano zostaje doprowadzony do stanu użyteczności.