Zatory w ciągach kanalizacyjnych nie zawsze można łatwo usunąć. Metody wykorzystujące narzędzia mechaniczne nie zawsze są skuteczne. Najlepszym sposobem oczyszczania i przepychania zatkanej kanalizacji jest metoda ciśnieniowa. Dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem możliwe jest przepchania zatorów spowodowanych nagromadzeniem resztek organicznych, nieorganicznych oraz przypadkowych odpadów.
Dodatkowym atutem ciśnieniowego przepychania kanalizacji jest fakt, że bez ryzyka uszkodzenia powierzchni, można oczyścić rurę z nalotów i osadów, które zmniejszają jej średnicę oraz zaburzają przepływ.
Do udrażniania ciśnieniowego potrzebny jest specjalny sprzęt, którego główne elementy to pompa, wąż oraz różnorodne dysze robocze. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu strumieniem wody wylatującej z dyszy, można realizować różne zadania: dysze skierowane do przodu przebijają się przez zator i błyskawicznie udrażniają ciąg kanalizacyjny, natomiast dysze skierowane w tył ułatwiają wprowadzenie węża, a także służą do oczyszczania powierzchni rur kanalizacyjnych. Dobór odpowiednich parametrów oraz nastawów urządzeń jest podstawowym warunkiem skuteczności udrażniania. Zastosowanie niewłaściwej dyszy albo błędne dobranie parametrów strumienia wody mogą spowodować, że udrażnianie nie powiedzie się, albo tylko częściowo usunie zator.
Profesjonalny sprzęt do udrażniania kanalizacji pozwala na wykonywanie prac między innymi w kanałach zakładów produkcyjnych, przykanalikach, odprowadzeniach do szamba oraz instalacji deszczowych.